Vlada Crne Gore je na poslednoj sednici donela Plan davanja koncesija za luke od posebnog značaja za 2022. godinu, kojim je predviđena i izgradnja marine u okviru Luke Risan, na teritoriji opštine Kotor.
Kako je navedeno u saopštenju Vlade, planom je predviđeno davanje koncesije za Luku Risan koja je Prostornim planom posebne namene za obalno područje identifikovana kao luka nautičkog turizma – marina, za koju je procenjeno da postoji srazmerno veliki interes nautičara.
– Planom je, između ostalog, definisano da je predmet koncesije izgradnja, rekonstrukcija, održavanje, korišćenje i upravljanje, opremanje infrastrukturom i suprastrukturom luke Risan. Kapacitet luke je maksimalno 150 komercijalnih i 30 komunalnih vezova – navodi se u Planu.
Koncesiono područje obuhvata kopneni dio luke ukupne površine 5.039 m² i pripadajući akva prostor za komercijalne vezove površine 17.100 m² i za komunalne vezove 4.495 m².
U saopštenju se navodi da je, zbog određenih ekoloških ograničenja, potreban krajnji oprez pri planiranju izgradnje.
Ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović rekla je na sednici Vlada da je Prostornim plan posebne namene za obalno područje identifikovao i prepoznao luku Risan kao luku nautičkog turizma i izgradnja marine sa pratećim sadržajima u ovoj luci je u skladu sa strateškim opredeljenjima države i u funkciji ubrzanja privrednog razvoja. To je, kako je navela, predstavljalo i ključno opredjeljenje za pokretanje postupka dodele koncesije.
– Želim da naglasim da je prilikom izgradnje potencijalne marine, zbog određenih ekoloških ograničenja, potreban krajnji oprez, te da će se o tome i te kako voditi računa. Ipak, s obzirom da je Prostorni plan posebne namene za obalno područje identifikovao ovu luku kao luku nautičkog turizma, i da je to u potpunosti sa našim strateškim opredjeljenjem, saglasni smo kao resorno ministarstvo da se pokrene postupak dodele koncesije – rekla je Novaković Đurović.
Ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić ukazao je da se na tom području nalazi čitav podvodni grad i verovatno najveće podmorsko arheološko nalazište u Crnoj Gori.
– Potonuli Risan i ilirska prestonica kraljice Teute nalazište je koje se vidi golim okom i mi nemamo analizu za taj deo elaborata. Vidim da je predviđeno da se u luku uloži 8 mil EUR, a nemamo ni procenu infrastrukture koja je već izgrađena u luci, a kamo li kako bismo došli do tih osam miliona. Nemamo dovoljno elemenata za odluku i mislim da elaborat nije pokrio tu arheološku temu. Ne gubimo ništa ako odložimo odluku dok ne dobijemo taj elaborat – rekao je Krivokapić.
Novaković Đurović je navela da bi, ukoliko bi se došlo do nalaza da je nalazište na bilo koji način ugorženo, projekat bio zaustavljen.
Iz Vlade je saopšteno i da su planom su kao luke od lokalnog značaja definisane Luka Budva, Brodogradilišna luka Bonići – Tivat, Luka Tivat – Porto Montenegro, Luka Tivat – Kalimanj, Nautičko turistički centar – Kotor, Luka Risan, Luka Zelenika i Luka Škver.
Izvor: eKapija
Fotografija: Pixabay