Borna Tudor, Leo Marušić i Toma Prošper Novak, svestrani učenici Srednje škole Hvar, a pod mentorstvom nastavnika geografije i geoinformatike Antonija Morića – Španića, napravili su aplikaciju koja kratkom i jezgrovitom pričom o lokalnom prostoru interpretira rutu staze nordijskog hodanja Jelsa – Pitve – Jelsa.
Ova je aplikacija izrađena u okviru obeležavanja Evropske nedelje održivog razvoja, čijem se obeležavanju Jelsa priključila festivalom Go Green in Jelsa, a koji se održao krajem meseca septembra.
Na festivalu koji je organizator TZ Jelsa, uz brojne pojedince učestvovale su lokalne ustanove, škole i vrtići, udruženja i sportski klubovi, te Hrvatski savez nordijskog hodanja.
Bio je to prvi festival ovakve vrste na ostrvu Hvaru, a težnja mu je razvoj svesti gostiju i domicilnog stanovništva o održivom razvoju, smanjenju i zaustavljanju zagađenja okoline, te razumnoj i učinkovitoj eksploataciji prirodnih dobara kroz različite edukacije, radionice, eko akcije, predstave i filmove povezane s ovom tematikom.
Jedna od sportskih aktivnosti održanih u sklopu festivala bilo je i dvodnevno nordijsko hodanje, koji se već 2. put održalo u Jelsi, a kojem je cilj podstaći stanovništvo na aktivno bavljenje sportom na otvorenom.
Kroz 4 rute uz pratnju vodiča učesnici su se upoznali s kulturom ostrva Hvara, njenim posebnostima, florom i faunom, te načinom života ostrvčana.
Temeljem tih ruta i podataka, mladi programeri su izradili aplikaciju Story Map koja će uz GPS koordinate, tekstualne opise i fotografije budućim šetačima ovom 8 kilometara dugom deonicom za nordijsko hodanje omogućiti da te rute i delove puta odrade sami i pri tome bolje upoznaju Jelsu i ostrvo Hvar.
U TZ Jelsa naglašavaju kako su učenici Srednje škole Hvar ovim odradili odličan posao, te se nadaju i veruju da će sličnih saradnji biti još i više.
Izvor: HrTurizam
Fotografija: Pixabay.com