Većina turista koji ne putuju preko agencija, smeštaj bira preko specijalizovanih sajtova pri čemu se vodi kritikama drugih gostiju. Ali, tu često nastaje problem, pogotovo ako kritike mogu pisati i oni koji nisu gosti objekta.
Istraživanje Univerziteta u Jorku pokazalo je da 81% ispitanika misli da je gledanje kritika dobar način da se izbegne loše iskustvo kad se rezerviše hotel. Ali, procena je da je skoro trećina kritika lažna i da je to način konkurencije da “ocrni” određeni objekat zbog čega upozoravaju ljude da pažljivo biraju.
Istraživanje je pokazalo da slepo verujemo kritikama kad su u skladu sa onim u šta verujemo. Manje smo skloni da preispitamo tačnost kritika koje se uklapaju u naša očekivanja, na primer lošu kritiku za jeftin hotel ili dobru za luksuzni. Jedino kad kritika nije u skladu sa našim očekivanjima, na primer dobra kritika za jeftin hotel, postajemo ekstra oprezni i skeptični po pitanju toga da li je informacija pouzdana.
Kako kažu naučnici, mozak je biološki predodređen da oseti udobnost kad su naša očekivanja potvrđena. I tako donosimo odluke bez mnogo uključivanja. Takođe je ustanovljeno da kritike sa atraktivnim naslovom više utiču na odlučivanje. Dobro artikulisane kritike sa jasnim naslovom ljudi ocenjuju kao pouzdanije možda i zato što ne traže preveliko angažovanje sa njihove strane.
Zbog svega toga, stručnjaci preporučuju dodatni oprez kad procenu bazirate samo na kritikama drugih turista koji nisu nužno gosti objekta.
Izvor: eKapija
Fotografija: Pixabay.com