Evropsko aerodromsko trgovinsko telo, ACI Europe, objavilo je izveštaj o saobraćaju na aerodromima za mart 2022. i ceo prvi kvartal 2022. godine.
Izveštaj potvrđuje oporavak putničkog saobraćaja, pri čemu je u martu evropska mreža aerodroma ostvarila svoje najbolje mesečne performanse do sada od početka pandemije COVID-19, na -34,1% (K1 iznosi -39,6%).
Tržište EU+ napreduje
Ovaj martovski oporavak bio je rezultat toga što je većina država u zoni EU+ konačno ublažila ograničenja za putovanja unutar Evrope i za inostranstvo zbog snažne nagomilane potražnje. Shodno tome, putnički saobraćaj na aerodromima širom ove oblasti iznosio je -34,3% u martu, u odnosu na –51,1% u januaru (K1 u celini iznosio je -42,1%).
Tržišta sa najboljim učinkom u oblasti EU+ u martu su bila Portugal (-16,3%), Rumunija (-21,8%) i Španija (-21,9%). Najlošije su bile Slovenija (-61,9%), Slovačka (-58%) i Nemačka (-51,7%). Aerodromi u Ujedinjenom Kraljevstvu (-38,2%) su se konačno približili proseku za područje EU+, dok su aerodromi u Francuskoj (-29,5%) bili bolji.
Ostatak Evrope je opčinjen ratom
U ostatku Evrope, ruski rat protiv Ukrajine doveo je do značajnog pogoršanja putničkog saobraćaja u martu na -32,9%, što je pad sa -23,8% u januaru (K1 na -26,5%).
Pad u martu je posledica gubitka celokupnog putničkog saobraćaja na ukrajinskim aerodromima i najvećeg saobraćaja na moldavskim aerodromima (-94,5%), kao i smanjenog saobraćaja putnika na ruskim aerodromima. Ovo poslednje je prvenstveno rezultat zabrana vazdušnog saobraćaja u EU i Velikoj Britaniji, ali i zbog zatvaranja više od 10 komercijalnih aerodroma u južnom delu te zemlje od strane ruske vlade. Dok je putnički saobraćaj na ruskim aerodromima povratio obim pre pandemije na početku godine, on je u martu pao u proseku za -24% na onim ruskim aerodromima koji su ostali u funkciji.
Na drugim mestima u oblasti van EU+, dok se putnički saobraćaj takođe pogoršao na gruzijskim aerodromima (-38%), nastavio je da se poboljšava na svim ostalim tržištima, uključujući Srbiju (-21%) i Tursku (-24,5%). Aerodromi u Jermeniji (+0,4%) ostvarili su potpuni oporavak, dok su aerodromi u Albaniji (+38,9%) i na Kosovu (+15,1%) bili daleko iznad svojih obima pre pandemije.
Olivije Jankovec, generalni direktor ACI Europe, rekao je: „Uticaj rata koji je Rusija organizovala u Ukrajini na putnički saobraćaj ograničen je na ove zemlje i nekoliko drugih u njihovoj neposrednoj blizini. Za aerodrome u ostatku Evrope, ublažavanje ograničenja putovanja u vezi sa COVID-19 ne samo na kontinentu, već i sve više za interkontinentalna putovanja predstavlja veoma dobro za letnju sezonu. Neposredni izazov je upravljati iznenadnim porastom saobraćaja s obzirom na to da je pandemija ostavila aerodrome i zemaljske operatere sa izuzetno iscrpljenim resursima. Ovo sada zahteva prepošljavanje na veoma skučenom tržištu rada širom Evrope. Štaviše, vreme koje zahtevaju nacionalne bezbednosne procedure za aerodromsko osoblje u kombinaciji sa zahtevima za obuku jednostavno onemogućavaju prilagođavanje preko noći. Sve ovo, u kombinaciji sa mnogo više koncentrisanim saobraćajem u vršnim periodima, predstavlja značajan pritisak na ceo vazdušni sistem dok nastojimo da se oporavi.”
Majori se sada brže poboljšavaju
Najveći aerodromi (top 5 evropskih aerodroma) zabeležili su značajno poboljšanje putničkog saobraćaja na -34,5% u martu, u odnosu na -48,5% u januaru. Istanbul (-20%) ostao je najprometniji evropski aerodrom, ali je London-Hitrou (-35,7%) skočio na 2. poziciju u odnosu na 4. u prethodnom mesecu – slede Pariz-CDG (-35,2%), Amsterdam-Schiphol ( -33,8%) i Madrid-Barahas Adolfo Suarez (-27,5%).
Predstoje još manji i regionalni aerodromi
Na manjim i regionalnim aerodromima promet putnika iznosio je -24,9% u martu, sa -38% u januaru, sa prosekom od -32,1% za K1. Uporišta niskotarifnih avio-kompanija, kao što su Milano-Bergamo (-5,7%), Šarlroa (-5,2%) i Kaunas (-7,2%), približila su se potpunom oporavku u martu. Ostrvski aerodromi koji opslužuju popularne turističke destinacije takođe su se u martu potpuno oporavili ili blizu njih: Pafos (+1,4%), Palermo (+0,6%), Ibica (-2,1%), Hanija (-2,5%), Funšal (-4%) ), Katanija (-7,5%), Ajačo (-9,1%) i Lanzarote (-9,2%).
Kretanje aviona širom evropske mreže aerodroma bilo je -27,7% u martu, u odnosu na -42,1% u januaru. Za K1 su iznosile -31,5%.
Tokom marta, aerodromi koji primaju više od 25 miliona putnika godišnje (Grupa 1), aerodromi koji primaju između 10 i 25 miliona putnika (Grupa 2), aerodromi koji primaju između 5 i 10 miliona putnika (Grupa 3) i aerodromi koji primaju manje od 5 miliona putnika godišnje (Grupa 4) je prijavila prosečan pad od -37,4%, -34,0%, -22,9% i -24,9% respektivno.
Izvor: Traveldailynews.com
Fotografija: Pixabay.com