Evropska komisija je donela predlog preporuke Veća kako bi osigurala da sve mere država članica kojima se ograničava slobodno kretanje zbog pandemije korona virusa budu koordinirane i da se jasno komuniciraju na nivou EU-a.
U predlogu Komisije utvrđuju se četiri glavna područja u kojima je potrebna bliska saradnja država članica:
- zajednički kriterijumi i pragovi država članica za uvođenje ograničenja putovanja
- mapiranje zajedničkih kriterijuma dogovorenim kôdom bojom
- zajednički okvir za mere koje se primjenjuju na putnike iz visokorizičnih područja
- Jasno i pravovremeno informisanje javnosti o svim ograničenjima
Poverenica za unutrašnje poslove Ylva Johansson rekla je kako komisija od marta daje preporuke državama članicama u pogledu nadzora unutrašnjih i spoljnih granica. “Današnje mere temelje se na tim rezultatima kako bismo u potpunosti mogli iskoristiti prednosti schengenskog područja. Zato želimo jasan „zeleni, narandžasti, crveni” sistem, a ne kaleidoskop pojedinačnih mera.“
No, problem se pokazao jer se nacionalni kriterijimu za uvođenje mera kojima se ograničava kretanje u Evropskoj uniji trenutačno jako razlikuju od države do države. Zato Komisija predlaže da svaka država članica pri uvođenju bilo kakvih restriktivnih mera uzme u obzir sledeće kriterijume:
- ukupan broj novoprijavljenih slučajeva bolesti COVID-19 na 100 000 osoba u određenom području u 14-dnevnom razdoblju
- postotak pozitivnih testova od svih testova na COVID-19 provedenih u određenom području tokom sedmodnevnog razdoblja
- broj testova na COVID-19 provedenih na 100 000 osoba u određenom području tokom sedmodnevnog razdoblja.
Države članice trebale bi te podatke dostavljati Evropskom centru za sprečavanje i kontrolu bolesti na nedeljnom nivou te bi trebale podatke pružati i za regionalni nivo kako bi se osiguralo da se mere mogu ciljano primenjivati samo na područja za koja je to apsolutno neophodno.
Pod uvetom da stopa testiranja na nedeljnom nivou u državi članici polaska iznosi preko 250 na 100 000 osoba. Komisija predlaže da države članice ne ograničavaju slobodno kretanje osoba koje putuju iz druge države članice u slučajevima kada je:
- u predmetnom području ukupan broj novoprijavljenih slučajeva bolesti COVID-19 manji od 50 na 100 000 osoba tokom 14-dnevnog razdoblja ILI
- postotak pozitivnih testova od svih testova na COVID-19 provedenih u predmetnom području manji od 3 %.
“Želimo da stvari budu jednostavnije. Predlažemo jednostavne kriterijume primenljive bez diskriminacije koje države članice mogu lako primeniti i koji se evropskim građanima mogu na odgovarajući način saopštiti” izjavio je poverenik za pravosuđe Didier Reynders
Zajednički kôd bojom
Kako bi se pomoglo državama članicama i putnicima, Komisija predlaže da Evropski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti na temelju podataka koje su dostavile države članice objavljuje i svake nedelje ažurira kartu zemalja EU-a/EGP-a, označavajući ih zajedničkim kodom bojom. Komisija predlaže sledeće:
- zelenu boju za područje u kojem je ukupan broj novoprijavljenih slučajeva bolesti COVID-19 manji od 25 tokom 14-dnevnog razdoblja i postotak pozitivnih testova od svih provedenih testova na COVID-19 manji od 3 %
- narandžastu boju za područje u kojem je ukupan broj novoprijavljenih slučajeva bolesti COVID-19 manji od 50 tokom 14-dnevnog razdoblja, ALI je postotak pozitivnih testova od svih provedenih testova na COVID-19 3 % ili veći ILI se ukupan broj novoprijavljenih slučajeva bolesti COVID-19 kreće između 25 i 150, ALI je postotak pozitivnih testova od svih provedenih testova na COVID-19 manji od 3 %
- crvenu boju za područje u kojem je ukupan broj novoprijavljenih slučajeva bolesti COVID-19 veći od 50 tokom 14-dnevnog razdoblja I postotak pozitivnih testova od svih provedenih testova na COVID-19 je 3 % ili veći ILI je ukupan broj novoprijavljenih slučajeva bolesti COVID-19 veći od 150 na 100 000 osoba tokom 14-dnevnog razdoblja
- sivu boju ako nema dovoljno informacija za procenu kriterijuma koje je predložila Komisija ILI je broj testova na COVID-19 provedenih na 100 000 osoba manji od 250.
Informacije bi trebale biti dostupne i na internetskoj platformi „Re-open EU” s linkom na kartu koju nedeljno objavljuje Evropski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti.
“Kako bi se ograničilo širenje bolesti COVID-19, države članice donele su niz mera od kojih su neke uticale na slobodno kretanje. Dobro koordiniran, predvidiv i transparentan pristup ograničavanju slobode kretanja potreban je kako bi se sprečilo širenje virusa, zaštitilo zdravlje građana te u sigurnim uslovima očuvalo pravo na slobodno kretanje unutar Unije. To je važno za milione građana koji svaki dan putuju i zavise o otvorenim granicama te ključno za naša nastojanja da na siguran način ponovno izgradimo naše gospodarstvo” naglašavaju iz EK.
Zaključak
Ključna reč i predlog je zajednički kriterijum EU ili sinergija, jer se pokazalo kako države različito pristupaju stavljanja neke države na crvene liste, kao što smo mogli videti na primeru Hrvatske, kao i regionalno mapiranje novoobolelih. Takođe, svi podaci bi se slali na jedno centralno mesto, te bi se automatski pojavile oznake tj. kodovi boje za svaku regiju u državi.
Svakako pravedniji način pristupu celoj problematici, a koji bi i opravdao smisao EU kao sinergije svih država. Upravo iste kriterijume je i Hrvatska predlagala, da se epidemiološka situacija gleda po regijama, te je samo Nemačka prema istom i postupila. Naravno , cilj je osigurati kretanje ljudi
Izvor: HrTurizam
Fotografija: ilustracija, Unsplash