Turizam je među industrijama oberučke prihvatio digitalnu tehnologija, pre svega u sferi rezervacija, a potom i svim ostalim poslovnim procesima. Ukupna turistička industrija je brzo počela da napreduje umnogome zahvaljujući procesu digitalizacije, ali i uvođenju naprednih tehnologija u obogaćivanje turističkih iskustava. E-turizam se pojavio kao termin da ukaže na sveukupnu upotrebu digitalne tehnologije, kako među turističkom ponudom, tako i među turistima. Formalna definicija karakteriše e-turizam kao analizu, dizajn, implementaciju i primenu informacionih tehnologija i elektronskog poslovanja u turističkoj industriji, kao i analizu uticaja pratećih tehničkih i ekonomskih procesa i tržišnih struktura.
Taman što se termin e-turizam ustalio među istraživačima i privrednom, vrlo brzo je počeo da se javlja novi pojam Turizma 4.0, koji je zapravo predstavljao specifičnu primenu tehnologija Industrije 4.0 u turističkim aktivnostima. Cilj Industrije 4.0 u turizmu (Turizam 4.0) bio smanjenje negativnih strana postojećeg vođenja poslovanja u turizmu, ali i pronalaženje načina kako što bolje upotrebiti naprednu tehnologiju, razviti nove modele saradnje među partnerima i kreirati nova turistička iskustva. Neki istraživači takođe definišu Turizam 4.0 i kao pametni ili inteligenti turizam. Faktori koji su doveli do četvrte industrijske revolucije nazvane Industrija 4.0 podrazumevaju širenje upotrebe robota, primenu veštačke inteligencije, upotrebe senzora, nosive tehnologije, proširene i virtuelnu stvarnost, inteligentnu signalizaciju, Big data analizu, tehnologije nove generacije kao što su 3D, dronovi i sl.
Da bi se turistička industrija mogla smatrati pametnom i da bi funkcionisala po principima Turizma 4.0, potrebno je da doživi digitalnu transformaciju. Digitalna transformacija podrazumeva korišćenje digitalnih tehnologija kako bi se inovirali poslovni procesi i na taj način postali efikasniji ili efektivniji. Glavna premisa nije da se koristi tehnologija samo da se repliciraju postojeće usluge u digitalnoj formi, već da se ta usluga transformiše u nešto značajno bolje, odnosno da ona evoluira i bude efikasnija i jednostavnija za upotrebu. Jednom rečju, digitalna transformacija predstavlja ubrzanje i duboku promenu poslovnih i organizacionih aktivnosti, procesa, kompetencija i poslovnih modela kako bi se u potpunosti iskoristile promene i mogućnosti koje donosi digitalna tehnologija i njeni sve veći uticaji u društvu, na strateški i fokusiran način, na sadašnjost i budućnost.

Ipak, dok je digitalizacija u društvu i u velikim turističkim kompanijama išla ubrzanim tempom, brojni manji akteri turističke ponude nisu mogli u potpunosti da prate taj trend. Istovremeno i među velikim igračima bilo je lomova. Najdrastičniji primer je bankrot prve turističke agencije u svetu Tomas Kuk. Bankrotu ovog giganta značajno je doprinela nemogućnost sada već tradicionalnih turističkih posednika da se prilagode digitalnom društvu i njihovim potrebama. Međutim, problem zaostajanja za novim tehnološkim trendovima postaje još veći ako se posmatraju mali, ali mnogobrojni pružaoci usluga na turističkom tržištu. Tehnološke inovacije u okviru Industrije 4.0, iako imaju ogroman značaj sektorske primene u turizmu i ugostiteljstvu, zbog svoje kompleksnosti često ne bivaju prepoznate od strane privrednika i preduzeća u turizmu i ugostiteljstvu.
Rascepkana i heterogena turistička ponuda još uvek nema dovoljno kapaciteta da bez dodatne stručne pomoći razume ove globalne promene, iako joj primena prilagođenih tehnoloških rešenja značajno može pomoći u aginom prilagođavanju potrebama pametnog turističkog tržišta i daljoj digitalnoj transformaciji poslovanja.
Imajući u vidu problem prilagođavanja poslovanja u turizmu tehnologijama Industrije 4.0 nastao je projekat „Turizam 4.0 – Digitalna transformacija turizma u Srbiji (4.0toGo)“. Projekat ima za cilj da podstakne i promoviše značaj digitalne transformacije turističkog sektora Republike Srbije, prateći novu paradigmu – Turizam 4.0. Projekat teži da kroz promociju i popularizaciju približi mogućnosti i potencijale tehnologija Industrije 4.0 turističkom i ugostiteljskom sektoru Republike Srbije, te da pomogne u njihovom prilagođavanju realnim potrebama privrednih subjekata i preduzetnika sa teritorije Republike Srbije kroz opšteprihvaćen koncept pametnog turizma. Više o projektu možete pogledati na: www.turizam4-0.org.rs.
YouTube kanal: https://www.youtube.com/channel/UCaWyZFLAD9WJTSyr4B6Gpzg
Facebook stranica: https://www.facebook.com/Turizam40-120939443109335
Autori: dr Uglješa Stankov , dr Marija Cimbaljević i dr Đorđije Vasiljević
Fotografija: Autori