Černobil je jedno od onih “mračnih mesta” na koja se ređe ide. Čuvena nuklearna katastrofa koja je 1986. godine pogodila ne samo ovaj region, nego i ceo svet, ne prestaje da se prepričava i izučava – čak i sa turističkog aspekta. Naše kolege, Dr Jelena Farkić i Dr James Kennell sa Univerziteta u Griniču, nedavno su objavili naučni rad u vodećem časopisu iz oblasti turizma. Studija se bavi egzistencijalnim pitanjima koje Černobil, kao mesto i kao nemili događaj, ne prestaje da postavlja svojim posetiocima.

U fokusu studije je interakcija turista i murala nastalih u Zoni nakon katastrofe, a koji su njen sastavni deo jer oslikavaju atmosferu, scene, i emocije ljudi suočenih sa njenim posledicama. Rezultati studije su pokazali da su murali od izuzetnog značaja za kreiranje turističkoj doživljaja jer ne samo da prenose poruku o političkom sistemu i tehnološkom napretku tadašnje svetske sile, nego i izazivaju snažne emocije i osećaje kod turista, i navode ih na razmišljanje o egzistencijalnim pitanjima i strahovima koji su deo našeg modernog i tehnološki naprednog društva. Na kraju rada, autori nas pitaju: koja je svrha trke za dominacijom, modernizacijom i neprestanim tehnološkim napretkom?
Boravak u Černobilu svakako može da nam postavi ovakva, i slična, pitanja, a možda i da nam da po koji odgovor. Ceo rad se može pročitati na linku: https://authors.elsevier.com/a/1dDLhaZ3EXcjz
Fotografija: Pixabay.com