Potražnja za sadržajima koje nudi aktivni turizam rastu iz dana u dan, a i ponuda je sve bogatija. Domaći i strani gosti sve više se okreću prirodi, pa su nove pešačke i biciklističke staze u hrvatskim destinacijama sve brojnije.
Iako su sunce i more još uvek visoko na listi zahteva brojnih turista, deo njih traži nešto više. Neke turističke organizacije prepoznale su zahteve koje donosi “novo normalno” vreme i pre ove sezone započele s pripremama.
Tako je pre tri meseca Turistička zajednica Bola na Braču, svesna kako je aktivni turizam jedan od preduslova za produženje sezone, predstavila tri nove pešačke i dve nove biciklističke staze, koje se temelje na lokalnim legendama. No kako saznajemo, priča o obogaćenju ponude na tome nije stala.
“Pre četiri godine označili smo staze, prošle godine smo izradili karte i prvi put ispričali priče, a sada smo te priče i karte postavili na info table. Onaj ko ne može pročitati priče, može ih poslušati, nakon što svojim smartphoneom očita QR kod. Info table koliko vidimo već privlače veliku pozornost, a ljudi se zaustavljaju, čitaju i skeniraju”, rekao nam je Markito Marinković, direktor Turističke zajednice opštine Bol.
Tako je svetski novitet u bolskom cikloturizmu realizovan u ekspresnom roku od samo nekoliko nedelja, koliko je prošlo od osmišljavanja, dobijanja dozvola, izrade, plaćanja i postavljanja signalizacije, info tabli i pratećeg softwarea na dve bolske cikloturističke staze dužine oko 60 kilometara koje imaju najmanje jedan svetski novitet.
Dve bolske cikloturističke staze: 767 – Oseti opojne mirise Brača, te 768 – Bračke vile iz mitova i legendi, prve su svetske Bike Storytelling staze i imaju svoje priče koje se pomoću pratećeg softwarea mogu čuti na tri jezika, hrvatski, engleski i nemački, na lokacijama velikih info tabli koje se nalaze na stazama. Tako su bolske storytelling staze prilagođene slepim i slabovidnim osobama, barem u story delu.
“Cikloturističke staze sa Storytellingom su svetski novitet, a još jedan novitet je automatsko pokretanje tih priča na mobilnom telefonu na tri jezika, kada se skenira QR kod. Jutros smo sa Udruženjem slepih i slabovidnih Splitsko-dalmatinske županije dogovorili i postavljanje markera i opisa na brajici (Brailleevo pismo) kod tih kodova na info table, pa će slepe i slabovidne osobe moći bar čuti priču o tim stazama na svom jeziku. Jutros su nas i kontaktirale kolege iz dve austrijske turističke regije koje su zainteresirani za ovaj svetski novitet u cikloturizmu”, rekao nam je Denis Špadina, predsednik Biciklističkog saveza Splitsko-dalmatinske županije, koji dodaje kako staza nije prilagođena slepim i slabovidnim osobama, no za njih se priprema mogućnost da osete lepotu na tandem biciklima, a da im vozač priča priču o stazi kojom prolaze, no o tome više na jesen.
Biciklističke staze i nove info table samo su jedan deo bogate turističke ponude Bola na Braču, koji u odnosu na prošlu pandemijsku 2020. godinu beleži izvrsne rezultate. Do danas je naime, prema Marinkovićevim rečima, ostvareno oko 73% turističkog prometa u odnosu na 2019. godinu.
Trenutno su najbrojniji slovenski turisti, a slede Nemci i Hrvati, koji čine 11% turista u Bolu. To je veliki postotak s obzirom da su do sada domaći turisti u turističkom prometu Bola činili između četiri i pet posto.
Izvor: HrTurizam
Fotografija: Pixabay.com